openBIM nasuprot zatvorenog BIM-a

BIM ili openBIM? To je pitanje!

Suočeni ste s izborom koji proces i koju BIM platformu koristiti za svakodnevni rad i bojite se ostati zarobljeni sa softverom koji implementirate?

Odaberite openBIM, odaberite jedinu CDE platformu s IFC certifikatom by buildingSMART International.

Dobijte besplatan pristup usBIM-u i upravljajte IFC-om, oblacima točaka i drugim BIM datotekama (DWG, RVT, DXF, EDF, SKP, itd.), čak i složenim modelima velike veličine s 15 besplatnih aplikacija i 10 GB prostora za pohranu u oblaku

Što je BIM?

BIM je skraćenica za Building Information Modeling (BIM akronim) i označava digitalni građevinski informacijski sustav sastavljen od 3D modela integriranog s fizičkim, izvedbenim i funkcionalnim podacima zgrade.

Prava snaga BIM-a sadržana je u mogućnosti generiranja dinamičnog, interdisciplinarnog i zajedničkog BIM informacijskog modela koji sadrži informacije koje se odnose na cijeli životni ciklus konstrukcije, od projektiranja do izgradnje do rušenja i zbrinjavanja.

zatvoreni BIM nasuprot openBIM®
DEFINICIJE, USPOREDBE, RJEŠENJA

Koje su prednosti i nedostaci openBIM-a u odnosu na BIM ili zatvoreni BIM? Zašto koristiti openBIM® umjesto zatvorenog BIM-a?

Ovo su glavna pitanja koja si morate postaviti kada organizirate svoj posao i birate najprikladniju kolaborativnu platformu za upravljanje svojim BIM procesima.

Kako bismo razumjeli prednosti, nedostatke i razlike između BIM-a, zatvorenog BIM-a i openBIM®-a, krenimo od definicija.

Što je BIM?

Informacijsko modeliranje zgrada (BIM) je interdisciplinarni proces koji koriste inženjeri, arhitekti, geodeti, građevinari i tehničari za održavanje, za kontinuirano stvaranje i ažuriranje svih izvora podataka o izgradnji.

Za što se koristi BIM? BIM se koristi za izradu digitalnog modela građevine koji sadrži kontinuirano ažuriran izvor informacija vezanih uz životni ciklus zgrade i to u svakom trenutku, od projektiranja, preko izgradnje, do izvedbe i održavanja.

Što je openBIM ®?

OpenBIM® je multidisciplinarni proces za stvaranje i upravljanje informacijskim modelom konstrukcije koji se temelji na otvorenim formatima (neovisno o dobavljaču softvera koji upravlja takvim podacima) kao što su IFC, BCF, COBie, CityGML, gbXML itd.

Stoga proširuje koncepte BIM-a identificirajući korištenje zajedničkog jezika sastavljenog od međunarodnih podatkovnih standarda i procesa koji se obično definiraju kao plus kako bi se osigurala stvarna prednost za sve dionike u građevinskom sektoru (Arhitektura, Inženjering, Građevinski AEC).

Što je format otvorenih podataka?

Otvoreni format kao što su IFC, BCF, COBie, CityGML, gbXML itd. je tehnička specifikacija u javnoj domeni, koja se koristi za opis i pohranu digitalnih podataka bez zakonskih ograničenja za njihovu upotrebu.

Format digitalnih podataka definiran je kao “otvoren” kada su sintaksa, semantika, operativni kontekst i načini uporabe javno dostupni uz pomoć detaljne dokumentacije.

To znači da format podataka ne pripada jednom dobavljaču softvera (Autodesk©, ACCA, ArchiCAD©, Trimble©, Nemecheck©, itd.), već se čuva u javnoj domeni tako da mu svatko može pristupiti i graditi proizvode ili usluge na njemu.

Intervju o openBIM-u s top menadžerima buildingSMART international
Sastanak ACCA software-buildingSMART international | 10. – 11. ožujka 2022

Koja je razlika između BIM-a i openBIM®-a?

Razlika između BIM-a i openBIM ® je u tome što openBIM ® procesi zahtijevaju samo korištenje otvorenih standarda (otvorenih formata podataka) u dijeljenju podataka za izradu i ažuriranje informacijskog modela izgradnje, dok BIM također dopušta korištenje zatvorenih formata, što dovodi do takozvani zatvoreni BIM.

Prednosti i nedostaci između openBIM ® i zatvorenog BIM-a

Informacijsko modeliranje zgrada (BIM) je proces koji se temelji na suradnji, suradnji i komunikaciji korištenjem digitalnih tehnologija.

Svatko tko je uključen u proces izrade informacijskog modela izgradnje mora biti u mogućnosti bilježiti, mijenjati, verificirati i pristupiti podacima i informacijama u svakom trenutku.

Sve je jasnije da je najveća prednost openBIM ® u odnosu na zatvoreni BIM upravo veća dostupnost podataka. BIM proces nije blokiran potrebom korištenja specifičnog softvera za upravljanje informacijama.

Prednosti openBIM-a ®

Višestruke prednosti openBIM® u odnosu na zatvoreni BIM:

Nedostaci zatvorenog BIM-a

Najveći nedostaci zatvorenog BIM-a u odnosu na openBIM® su:

openBIM® nasuprot zatvorenom BIM-u: kako odabrati BIM proces i platformu?

Ako trebate odabrati suradničke procese i platforme za svoj rad, nemojte činiti iste pogreške koje ste činili u prošlosti pri odabiru softvera za BIM modeliranje.

Upravlja li vaš softver samo svojim vlasničkim formatima datoteka? Teško vam je surađivati ​​s kolegama koji obično koriste druge softverske alate i ne mogu upravljati svojim podacima pomoću drugog softvera?

Prilikom odabira svoje BIM platforme za suradnju, nemojte ponavljati greške iz prošlosti! Odaberite rad s otvorenim formatima datoteka, a ne s vlasničkim formatima, samo s openBIM-om slobodno komunicirate s drugima i upravljate svojim podacima bez obzira na softver koji se koristi.

Odaberite openBIM® platformu. Odaberite jedinu CDE platformu s IFC certifikatom by buildingSMART International.